Tak świętowaliśmy 11 listopada w naszej gminie

W naszej gminie imprezy związane ze świętowaniem 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości miały bardzo łączący i pozytywny charakter.

Od wielu tygodni w gminie przygotowywano się do obchodów 11 listopada. Prym wiodły placówki edukacyjne, które organizowały liczne akademie, konkursy, warsztaty, pokazy, wystawy… Kulminacja obchodów  nastąpiła w tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości, a wisienką na torcie były dwa koncerty: w niedzielę Koncert Galowy w Dopiewie oraz w „Dąbrówka Niepodległej” poniedziałek w Dąbrówce.

Poniżej relacje z kilku wybranych imprez niepodległościowych:

Pamiątkowe tablice
Nasza gmina wraz z władzami Buku i Stęszewa zainicjowała akcję oznaczenia pamiątkowymi tabliczkami grobów Powstańców Wielkopolskich znajdujących się na tym terenie.

100 minut sportu w Dopiewie
8 listopada przez 100 minut uczniowie z nauczycielami z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Dopiewie ćwiczyli, aby na sportowo upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w hali sportowej GOSiR w Dopiewie. W tym czasie nauczyciel wf - Tomasz Koczajewski 100 razy wycisnął stukilogramową sztangę. Inny nauczyciel wf – Michał Brembor  celował  do kosza – udało się to aż 1000 razy. Chętni uczniowie skakali, tańczyli, robili brzuszki, pompki i inne ćwiczenia. Prawdziwe wyzwanie dla Niepodległej!  (GOSIR Dopiewo)

Wycieczka ze Skórzewa do Warszawy
Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie uczestniczyła w Uroczystym Koncercie z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Koncert odbył się 30 października w w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Następnego dnia uczniowie zwiedzali Belweder i Pałac Prezydencki. Uczniowie odwiedzili także Park Ujazdowski i Królewskie Łazienki.

Marsz Patriotyczny w Skórzewie
Natomiast uczniowie szkoły podstawowej nr 1 w Skórzewie w piątek 9 listopada wzięli udział w Marszu Patriotycznym ulicą Poznańską w Skórzewie (w stronę parku i z powrotem). Dzieci w asyście nauczycieli i policji maszerowały chodnikiem, wykrzykując radosne okrzyki i wymachując biało- czerwonymi flagami. Marsz nie zakłócił ruchu w okolicy.
Film: https://www.facebook.com/PulsGminyDopiewo/videos/595278720891532/

Biało – czerwony parkrun
W przeddzień Święta Niepodległości wystartował po raz 65 parkrun, czyli co sobotni bieg po lasach palędzkich. Tym razem Bieg był biało – czerwony za sprawą uczestników ubranych w narodowe barwy. Tym razem wystartowało 72 zawodników. Parkrun startuje w każdą sobotę (choć nie tylko) o godz. 9.00 rano, około 100 metrów od siłowni zewnętrznej w Dąbrówce.
Zdjęcia: www.facebook.com/parkrundabrowka/

Otworzenie skweru rekreacyjno- historycznego w Więckowicach
11 listopada przy stawie w Więckowicach uroczyście otwarto skwer rekreacyjno- historyczny.  Podczas uroczystości odsłonięto tablicę na obelisku upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich z Więckowic oraz ścieżkę edukacyjną przybliżającą wielkopolską drogę do niepodległości. Obok miejsc pamięci znajduje się tu także strefa zabawy i wypoczynku. Inicjatorami pomnika byli mieszkańcy Więckowic. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, zakończyły występy dzieci ze szkoły w Więckowicach. Foto poniżej

Koncert Galowy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Dopiewie
Koncert, który odbył się 11 listopada w hali GOSiR w Dopiewie zorganizowany był przez władze gminne. W jego organizację licznie włączyli się gminni urzędnicy. Podczas trzygodzinnego koncertu wystąpiły zespoły AudioFeels i kwartet smyczkowy 4te Quartet oraz Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo i gminne mażoretki, które to formacje świętują w tym roku także jubileusz 5-lecia istnienia. Koncert można nazwać wydarzeniem nie tylko artystycznym ale i towarzyskim. W Dopiewie zjawili się  przyjaciele gminy (radni, sołtysi, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych itd.), ale przede wszystkim dopisała publiczność. Wszyscy, z którymi rozmawiałam po koncercie byli zachwyceni, zwłaszcza ostatnią częścią i występem grupy AudioFeels.
Fragment koncertu AudioFeels: https://www.facebook.com/PulsGminyDopiewo/videos/1910419229253501/
Fragment koncertu Orkiestry Dętej: https://www.facebook.com/PulsGminyDopiewo/videos/1122537401235003/
Zdjęcia poniżej

Koncert „Dąbrówka Niepodległej” w Dąbrówce
12 listopada w kaplicy parafii pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce odbył się koncert „Dąbrówka Niepodległej”. Przed zebranymi widzami prezentowały się połączone siły dąbrówkowych placówek oświatowych: Publicznego Przedszkola Mali Odkrywcy, Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka. Dzieci śpiewały, recytowały i grały w duchu patriotycznym. Kulminacyjnym punktem programu był recital fortepianowy Przemysława Witka. Wydarzenie było wyjątkowe choćby z tego powodu, że oprócz patriotycznych podtekstów miało charakter łączący środowiska, które zwykle działają osobno. Fortepian został wypożyczony z Samorządowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie Podgórnym.
Organizatorem koncertu była rada Rodziców przy szkole podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce oraz Pan Przemysław Witek.
Film: https://www.facebook.com/PulsGminyDopiewo/videos/253237822217464/
Zdjęcia poniżej

Zebrała Agnieszka Wilczyńska

Tak świętowaliśmy 11 listopada w naszej gminie
Kategoria: