Co zrobić z banerami powyborczymi?

Jeden z kandydatów do Rady Gminy podzielił się ze mną wątpliwością, co zrobić z banerami po wyborach.

Tekturowe lub papierowe reklamy łatwo zutylizować, można bez problemu poddać recyklingowi, Ale z banerami z tworzyw sztucznych już jest mały kłopot. Czy jest jakiś sposób na danie im drugiego życia, bez wyrzucania ich do kosza? Zrobiłam przegląd internetu, jak w tą sprawą radzą sobie inni.

Szyją torby, portfele i paski
- „Licealiści z ''szóstki'' w Bydgoszczy założyli szkolną firmę Unibag i szyją torby z banerów reklamowych. Zamówień mają tyle, że nie nadążają z produkcją. Ten nowatorski i proekologiczny pomysł zdobył grand prix ogólnopolskiego konkursu na młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo.” (http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,35590,6723278,Uczniowie_szyja_torby_z_banerow_reklamowych.html)
- „Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w wielkopolskich Piaskach, w ramach kreatywnych warsztatów krawieckich, szyją torby z banerów wyborczych. Zdaniem dyrektora ośrodka jest to nie tylko element terapii i rehabilitacji, ale i sposób na "powyborczy recykling". (https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/co-zrobic-z-banerami-wyborczymi-najlepiej-uszyc-torby,1996.html)
- Takie warsztaty można samemu zorganizować. Chętnie pomogę, jeśli jest ktoś zainteresowany.

Przekazują na schronisko dla zwierząt
- „Apel do wszystkich kandydatów biorących udział w wyborach samorządowych aby po wyborach zrobili dobry uczynek i oddali swoje banery do schroniska dla zwierząt. Na co bezdomnym zwierzętom banery reklamowe? To bardzo dobry materiał, który nie przepuszcza wiatru. Takim plakatem można osłonić budy, wyłożyć klatki dla zwierząt. Jest to o tyle ważne, że zbliża się zima – bardzo trudny czas dla bezdomnych psów i kotów.
Zgodnie z ordynacją wyborczą, po zakończeniu głosowania komitety wyborcze mają 30 dni na usunięcie z przestrzeni publicznej swoich materiałów agitacyjnych. Jeżeli tego nie zrobią, to samorządy, które będą musiały ich w tym zadaniu zastąpić, obciążą ich kosztami. Proszę pamiętać żeby spytać czy okoliczne schroniska i fundacje dla zwierząt wykazują chęć przyjęcia tych banerów
.” (https://www.facebook.com/PaulinaWardak11)
- Pani Wanda z Przytuliska u Wandy chętnie przyjmie i dziękuje za pomoc. Prosiła tylko o to aby były ładnie zwinięte. http://przytuliskauwandy.pl/witajcie/ - info od Pana Przemka

Robią podkładki
Kandydatka PO do Sejmu prywatnie startuje w zawodach motocrossowych, więc transparenty z jej podobizną służyły już jako ekologiczne maty pod motocykle.” (https://biznes.newseria.pl/news/banery-z-kampanii,p1911838055)

Przekazują rolnikom
Duże banery mogą służyć rolnikom jak płachty przykrywające baloty słomy

 

Jeśli mają Państwo inny pomysł prosimy o podpowiedź – chętnie podpowiemy kandydatom.

Agnieszka Wilczyńska

Co zrobić z banerami powyborczymi?