Nowe przejścia dla pieszych

W ostatnim czasie w naszej gminie przybyło przejść dla pieszych, a niektóre stały się bezpieczniejsze.

Wreszcie pojawiły się pasy na ul. Poznańskiej w Dąbrówce przy nowej ul. Kolejowej. Są żółte, czy przejście jest tymczasowe, ale i tak może znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo w tym miejscu, zwłaszcza dzieci biegnących do szkoły.

W ramach programu „Autostrada do szkoły” dwa przejścia zostały odmalowane na nowo i zyskały przyjazne dla dzieci oznaczenie. Mowa tu o przejściach w Dopiewie i Dąbrowie przy szkołach. Nowym przejściom patronują zebry, które edukują najmłodszych i przypominają o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

Za to w Dąbrówce - także na ul. Poznańskiej, ale bliżej Biedronki zamontowano tzw. inteligentne oświetlenie przejścia dla pieszych. Zasada działania takiego oświetlenia opiera się na trzech filarach:
- po zmroku włączają się specjalne lampy doświetlające przechodniów
- dostrzegalne z kilkuset metrów zainstalowane w asfalcie migające „kocie oczka”
- system detekcji pieszego. Kiedy kamery zamontowane na słupach „zauważą” pieszego (nie reagują na samochody) – lampy zaczynają świecić z pełną intensywnością.
Ta zmiana powoduje, że kierowcy muszą zwrócić większą uwagę na przejście. Po kilkudziesięciu sekundach światła znów przygasają. To jest dodatkowa korzyść. Dzięki temu system zużywa mniej energii elektrycznej, a instalacja jest bardziej przyjazna dla środowiska. Koszt inwestycji to około 40 tys. zł. Nie obraziłabym się, gdyby każde nasze przejście w gminie tak wyglądało!

Niebawem może pojawić się kolejne przejście dla pieszych w Zakrzewie na ul. Długiej przy ul. Olszynowej.

Podczas remontu skrzyżowania ul. Gromadzkiej z drogą krajową 307 w Więckowicach wreszcie pojawi się także tam przejście dla pieszych. Do tej pory mieszkańcy części wsi za „krajówką” musieli biegać między samochodami zwykle na tej drodze rozwijającymi zawrotne prędkości. To trochę jak przebieganie autostrady.

Nieważne jednak, jakie systemy zamontujemy, jeśli nie będziemy ostrożni, nic nie pomoże.

Apel do pieszych – odkładamy smartfony i rozglądamy się, nie wchodzimy na jezdnię pod koła samochodu.

Apel do kierowców – noga z gazu i miejcie czujność!

Agnieszka Wilczyńska

 

Odmalowane przejście dla pieszych w Dopiewie
Kategoria: