Pierwsza zapowiedź VI Męczennicy Rowerowej

Zapraszam na VI z kolei Męczennicę Rowerową w dniu 14 października! Tym razem wyznaczymy sobie za cel Nowy Tomyśl – miasto słynące m.in. z wikliny. Będzie to zatem rajd pod wiklinowym patronatem.

Zbierzemy się tym razem w Parku Skórzewskim o godzinę wcześniej, tj. o 9:00. Proponuję obrać trasę omijającą główne trakty, zapewniającą bezpieczeństwo a jednocześnie obfitującą w wiele atrakcji krajoznawczych.

Ze Skórzewa pojedźmy zatem szlakiem przez Dopiewo – Buk – Michorzewo – Kuślin – Wąsowo – Stary Tomyśl, liczącym okrągłe 52 km, a zatem spełniającym minimalne wymogi Męczennic. Jeśli następnie założymy, że uczestnicy wybiorą powrót do Skórzewa „na kołach”, pięknym śródpolnym szlakiem (przez Sątopy – Jastrzębniki – Łagwy – Buk- Dopiewo), niewątpliwie pęknie setka, czyli zaliczymy Wielką Męczennicę! Dla mniej zdeterminowanych cyklistów możliwy będzie powrót pociągiem, np. do Palędzia.

Po drodze do Nowego Tomyśla zatrzymamy się na cmentarzu przy kościele w Michorzewie, gdzie znajduje się mogiła Emilii Sczanieckiej (urodzonej w nieodległych Brodach). Obejrzymy pałac w Wąsowie, aby zachwycić się jego wnętrzem i otoczeniem, ale już kawą z ciachem wzmocnimy się w położonym tuż obok 150 letnim Folwarku Wąsowo (więcej: www.folwarkwasowo.pl).

W Nowym Tomyślu zwiedzimy m.in. Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, zjemy obiad oraz, na pożegnanie, pstrykniemy sobie pamiątkowe zdjęcie pod wielgachnym koszem wiklinowym na nowotomyskim rynku.

A zatem do zobaczenia 14 października o 9:00 w Skórzewie!

IR

V Męczennica Rowerowa (D. Sienniak)