O słuchaniu

Byłam ostatnio w Dopiewcu na bardzo ciekawych warsztatach – ze słuchania.

Wydawałoby się, że słuchać każdy umie, jak duże więc było moje zdziwienie, gdy okazało się, że mogę to robić lepiej.

Temat wydawał mi się z początku banalny, póki nie zdałam sobie sprawy, jak ważne jest słuchanie ze zrozumieniem, ile może przynieść dobrego. A z drugiej strony, ile szkody może wyrządzić (zwłaszcza najbliższym osobom) brak słuchania.

Warsztaty odbyły się w Pracowni Rozwoju – 5 Kamieni w Dopiewcu. To nowe miejsce na gminnej mapie, dlatego chciałam sprawdzić, cóż oferuje. A że są wakacje, postanowiłam się czegoś o sobie nauczyć. W warsztatach brało udział siedem osób (w tym jedno małżeństwo), było więc kameralnie i swojsko. Prowadzący Krzysztof Głowacki bardzo spokojnie i z rozmysłem prowadził nas przez tajniki słuchania. Każdy sam mógł w oparciu o swoje doświadczenia sprawdzić i przypomnieć sobie czy na pewno stwarza odpowiednie warunki i przestrzeń słuchającemu. Czy chce słuchać i jeśli tak jest, jak to może zrobić lepiej. 

Tak Krzysztof Głowacki zachęca do wzięcia udziału w warsztatach. Cytuję, bo to słowa, które może i Państwa zainspirują:
 „Dlaczego warsztaty ze słuchania? Przede wszystkim dlatego, że słuchanie ma potężną moc przemieniania. Moja praca od kilku lat polega przede wszystkim na słuchaniu i zadawaniu odpowiednich pytań. I przez te kilka lat widzę jak to, że słucham w odpowiedni sposób przemienia ludzi:

- Sprawia, że moi klienci dochodzą do rzeczy naprawdę ważnych w swoim życiu, podejmują istotne decyzje, z którymi zmagali się latami, zyskują motywację do działania, odkrywają co jest naprawdę ważne w ich życiu.
- Widzę w jaki sposób umiejętność słuchania pomagała mi w małżeństwie. Dzięki niej potrafię dawać mojej żonie dokładnie takie wsparcie jakiego potrzebuje. I wiem, że ona czuje się dzięki temu zrozumiana. Mam też doświadczenie jak wiele mi samemu daje jej umiejętność słuchania. 
- Widzę w jaki sposób umiejętność słuchania sprawia, że potrafię słyszeć moje dzieci - czasem zza ściany emocji, czy płaczu. Potrafię być z nimi w trudnych sytuacjach w taki sposób, jakiego naprawdę potrzebują.
- Wreszcie widzę w jaki sposób umiejętność słuchania pomaga mi w relacji z samym sobą dzięki niej lepiej siebie rozumiem - czuję się z sobą bardziej u siebie.”

Mam wrażenie, że ostatnio wymieniamy się tylko z ludźmi komunikatami, zarzucamy informacjami. Przyjmujemy wiadomość i odchodzimy. Coraz rzadziej mówimy o uczuciach i tym co dla nas ważne. Wstydzimy się uczuć, zwłaszcza tych dobrych, bo czytając fora internetowe wydaje mi się, że te złe samoistnie z nas wypływają. Nie umiemy mówić, więc i nie umiemy słuchać. Dlatego polecam te warsztaty każdemu, komu zależy na tym aby słuchać i być wysłuchanym.

Kolejny warsztat ze słuchania odbędzie się we wtorek 21.08
Warsztaty odbywają się w Dopiewcu  na ul. Leśnej 26. Koszt to 100 zł.
Zapisać można się na stronie www.warsztatyzesluchania.evanea.pl

Agnieszka Wilczyńska

Warsztaty o słuchaniu, Dopiewiec 7.2018
Kategoria: