450 zł za omijanie samochodów w kolejce do szlabanu

Rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony bezpieczeństwu na naszych drogach i chodnikach. Wraz z policjantami z dopiewskiego komisariatu będziemy wskazywać często łamane przez nas przepisy, tłumaczyć i apelować o rozwagę. Dziś o omijaniu samochodów w kolejce do szlabanu.

Omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy w sytuacji, w której wymagało to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu (art. 97 kodeks wykroczeń w zw. z art. 28 ust. 3 pkt 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym) – powyższe wykroczenie jest zagrożone karą grzywny w wysokości 250 zł bez wartości punktowej.

W Rejonie podległym KP Dopiewo miejscem w którym często dochodzi do  powyższego wykroczenia jest ulica Poznańska w Dąbrówce. Kierowcy bardzo często omijają pojazdy oczekujące przed przejazdem kolejowym, wjeżdżając na przeciwległy pas ruchu. Zachowanie takie niesie za sobą ryzyko zderzenia się z pojazdem jadącym prawidłowo, bądź prawidłowo wyjeżdżającym z ulic prostopadłych jak np. ul. Malinowa. Bardzo często kierowcy przekraczają prędkość, aby jak najszybciej „uciec z nie swojego pasa”. Wykonywanie takiego manewru stwarza także ogromne ryzyko dla pieszych - przy ograniczonej widoczności i pospiechu kierowcy, nie chroniony pieszy idący poboczem ma niewielkie szanse na ucieczkę przed pojazdem.

Opisana wyżej sytuacja to także niestosowanie się do znaku „P-4” czyli podwójna linia ciągła. Oznacza to, że nie tylko nie można wtedy wyprzedzać, ale nawet na podwójną linię ciągłą najechać. Każde najechanie na podwójną linię ciągłą skutkować więc może mandatem. Niestosowanie się do znaku „P-4” podwójna linia ciągła  to mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

Agnieszka Wilczyńska i  st. asp. Przemysław Waliński, Kierownik Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Dopiewie

450 zł za omijanie samochodów w kolejce do szlabanu
Kategoria: