Będzie 3 pas na A2

28 maja Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podpisał dwie decyzje o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na dobudowę trzeciego pasa ruchu i wzmocnieniu konstrukcji nawierzchni autostrady A2 na odcinku od węzła "Poznań Zachód" do węzła "Poznań Krzesiny" czyli obwodnicy Poznania.

Wniosek o pozwolenie na budowę spółka Autostrada Wielkopolska złożyła pod koniec lutego. To oczekiwana decyzja od lat. Ten 15,7 kilometrowy odcinek w godzinach szczytu jest jednym wielkim korkiem.

Obecnie przez autostradę przejeżdża ponad 60 tys. samochodów dziennie.

Budowa może ruszyć jesienią i potrwa około 1,5 roku. Koszt inwestycji może wynieść około 100 mln zł.

Inwestycja obejmuje dobudowę trzeciego pasa ruchu, wzmocnienie nawierzchni, poszerzenie mostu nad rzeką Wirenką do trzech pasów ruchu dla każdej jezdni, wydłużenie przejazdów awaryjnych, wykonanie oraz regulację wysokościową nawierzchni przy kolumnach alarmowych, wymianę barier ochronnych, czy przebudowę odwodnienia i kanalizacji deszczowej. Miejsce na nowy, trzeci pas obwodnicy zarezerwowano już budując drogę w 2003 r.

W związku z remontem A2 potrzebne będzie sporo asfaltu. O wielu miesięcy w naszej gminie trwa walka mieszkańców, głównie Dąbrowy, z firmą Strabag, która ma tą inwestycję przeprowadzać. Przypomnijmy, że w Dąbrowie ma stanąć wytwórnia mas bitumicznych, której urobek ma właśnie trafić na budowę A2. Wójt wydał pozytywną decyzję ws. budowy asfaltowni. Stowarzyszenie „Wspólna sprawa” złożyło odwołanie od decyzji w tej sprawie. Dopiero po decyzji II instancji czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO)  asfaltownia ewentualnie będzie mogła zacząć działać.
 

Agnieszka Wilczyńska na podstawie www.poznan.uw.gov.pl

Będzie 3 pas na A2
Kategoria: 
Tagi: