Wojowniczka z Drwęsy

Angelika Stachowiak, mieszkanka naszej gminy, w zeszłym roku nie miała sobie równych na macie! Jest prawdziwą wojowniczką, a swoją zawziętość, umiejętności i wielkie serce do walki wykorzystuje jako czołowa zawodniczka judo Olimpiad Specjalnych!

Niepełnosprawni sportowcy
Olimpiady Specjalną są największą na świecie organizacją zrzeszającą sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Każdego roku w 169 krajach, ponad 5 milionów sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, bierze udział w ponad 100 000 różnego rodzaju zawodów.

Igrzyska w Abu Dhabi
Jedną z zawodniczek Olimpiad Specjalnych jest Angelika, która na co dzień mieszka w Drwęsy, a uczy się i trenuje w Zespole Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu. Dzięki zwycięstwie w zeszłorocznym Ogólnopolskim Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych, Angelika zyskała szansę na wylosowanie jej do udziału w jednej z największych imprez sportowych na świecie: Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w marcu 2019r. w Abu Dhabi! Polscy judocy od organizatorów Igrzysk otrzymali dwa miejsca startowe. Podczas oficjalnej ceremonii losowania, właśnie Angelika stała się jedyną polską judoczką, wylosowaną na największe i najważniejsze dla każdego sportowca zawody!

Razem z Angeliką, duże szanse na udział w Igrzyskach ma  jej trener – Dariusz Migdałek, który swoją drogą także jest mieszkańcem gminy Dopiewo.

Początki w 101
Judo uprawiane w ramach Olimpiad Specjalnych ma swoje korzenie właśnie w szkole, do której uczęszcza Angelika – Zespole Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu. To tam przy współpracy z Klubem Sportowym Akademia Judo, powstała sekcja judo dla uczniów szkoły „Brzechwa 101 Poznań”. Przez kilka lat Klub oraz zawodnicy szkoły starali się o włączenie judo do struktur Olimpiad Specjalnych, co po licznych szkoleniach i turniejach w końcu się udało. Obecnie szkolna sekcja skupia największą w Polsce liczbę judoków z niepełnosprawnością intelektualną i wraz z Akademią Judo organizuje każdego roku 4 duże turnieje, w których udział biorą zawodnicy z całego kraju.

Angelika swoje pierwsze kroki na macie pod okiem trenera, stawiała 3 lata temu. Od tamtego czasu z wielkim zaangażowaniem wkłada ogrom pracy w każdy trening. Pasja do judo oraz duży entuzjazm do podejmowanego wysiłku, zaowocowały już m.in. zdobyciem tytułu Mistrzyni Polski oraz wraz z kolegami z drużyny, trzykrotnego tytułu Drużynowych Mistrzów Polski!

Dlaczego judo?
Judo uznawane jest za jedną z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportu, poza siła, szybkością, wytrzymałością ii koordynacją ruchową, kształtuje także charakter, pewność siebie, uczy wytrwałości, systematyczności, szacunku, a przede wszystkim daje dużo radości! Chyba właśnie ta radość jest głównym motywatorem, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną! Sport w tym wydaniu jest także rehabilitacją oraz pozwala osobom z niepełnosprawnościami pokazać się społeczeństwu, pokazać, że nie tylko w pełni zdrowi ludzie mogą osiągać wielkie sukcesy i dzielić się radością z innymi!

Trzymajmy kciuk i wspierajmy sukcesy wielkiego sportowca z naszej gminy!

Dariusz Migdałek

Wojowniczka z Drwęsy
Kategoria: