Kiedy otwarcie S5?

Niestety budowa drogi ekspresowej A2 - Wroczyn się mocno opóźniła. Według pierwotnych planów „ekspresówka” powinna być przejezdna w zeszłym roku.  Według aktualnych informacji może to nastąpić najwcześniej w IV kwartale tego roku. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Obecnie trwają rozmowy z Wykonawcą  - TOTO S.p.A Costruzioni Generali na temat kontynuacji budowy drogi S5. Zaawansowanie prac na tym odcinku wynosi około 70 %.

Kiedy zostanie otwarta droga Konarzewo - Chomęcice?
Droga powiatowa nr 2412P jest zamknięta na odcinku Chomęcice – Konarzewo od końca sierpnia zeszłego roku. Za inwestycję odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Rolą Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu jest w tej sytuacji jedynie zatwierdzanie tymczasowej organizacji ruchu.

Obowiązująca dotychczas tymczasowa organizacja ruchu straciła swoją ważność na początku kwietnia. Wykonawca prac – firma TOTO – nie wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie tego terminu.

Nikt z pytach osób nie był w stanie udzielić mi wiążącej informacji, kiedy droga zostanie otwarta.

- Jednym z warunków dalszej kontynuacji prac będzie jak najszybsze oddanie do użytkowania przejazdów poprzecznych ponad budowaną trasą.  Jednak na dzień dzisiejszy  nie można podać konkretnej daty, jak  tylko będzie ona znana, poinformujemy Państwa. – informuje Alina Cieślak, Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

***

Umowa opiewa na ponad 529 mln zł. Budowa drogi ekspresowej S5  przewidziana jest do dofinansowania funduszy europejskich. Wykonawcą jest konsorcjum firm  Toto Construzioni Generali  z Włoch oraz Vianini  Lavori   S.p.A z Rzymu.

W ramach umowy wykonawca buduje: drogę ekspresową (2 jezdnie po dwa pasy ruchu + pasy awaryjne), 3 węzły drogowe, 17 obiektów inżynierskich, Miejsca Obsługi Podróżnych, drogi publiczne uzupełniające istniejącą sieć dróg, drogi serwisowe służące do obsługi terenów przyległych do drogi S5.

Agnieszka Wilczyńska

Budowa S5, wiadukt na trasie Chomęcice - Konarzewo, kwiecień 2018
Kategoria: