Odsłonięto tablicę w 100 rocznicę urodzin o. Mariana Żelazka

22 kwietnia, w setną rocznicę urodzin, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej o. Marianowi Żelazkowi. O. Marian Żelazek urodził się w domu, który stał przy ul. Nowej w Palędziu. W jego pobliżu właśnie stanęła pamiątkowa tablica.

Po odsłonięciu tablicy, zebrani przemieścili się pod obelisk. Tam odmówiono dziesiątkę różańca oraz złożono kwiaty. Następnie odbyła się msza polowa przy świetlicy wiejskiej w Palędziu z oprawą muzyczną Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo. Mszę celebrował proboszcz parafii w Dąbrówce ks. Karol Górawski. Następnie obyła się część nieoficjalna i poczęstunek w świetlicy, gdzie wspominano o. Mariana Żelazka.

Do Palędzia przybyło wielu gości, między innymi gminni i powiatowi urzędnicy, zakonnicy werbiści z Chludowa i Pieniężna, mieszkańcy naszej gminy, licznie reprezentowana była rodzina Żelazków. Przybyły także poczty sztandarowe i reprezentacja szkoły podstawowej im. O. M. Żelazka w Chludowie.

O. Marian Żelazek był zakonnikiem – werbistą, większość życia spędził na misji w Purii w Indiach, gdzie pracował z osobami trędowatymi. Więcej: www.dopiewo.pulsgminy.pl/gd/31

Na spotkaniu przekazano informacje, że już rozpoczął się proces beatyfikacji o. M. Żelazka. Możliwe, że za kilka, kilkanaście lat będziemy mieć pierwszego Świętego z naszej gminy.

Uroczystość odsłonięcia tablicy transmitowaliśmy na żywo na naszej stronie na fb.com.

Agnieszka Wilczyńska

Odsłonięto tablicę w 100 rocznicę urodzin o. Mariana Żelazka
Kategoria: