Po debacie o 400 kV Plewiska – Baczyna nad Dopiewem

Taki mamy klimat, takie mamy położenie. Każda nowa linia wysokiego napięcia wychodząca na zachód lub północ ze stacji w Plewiskach będzie zlokalizowana przez naszą gminę. Tego raczej nie zmienimy. Czy mamy więc jakikolwiek wpływ na jej przebieg, kształt czy kolor słupów?

Po debacie, która odbyła się 11 kwietnia w strażnicy w Dopiewie na temat planowanej nowej linii 400 kV Plewiska - Baczyna, wydaje się, że możemy mieć wpływ tylko na kolor słupów, ich wysokość i sposób oświetlenia. Taki wniosek płynie z dotychczasowych doświadczeń przy projektowaniu linii Plewiska – Piła Krzewina.

Moim zdaniem debata była raczej pogadanką nie na temat. Bo o czym tu debatować, gdy nie znamy ani przebiegu planowanej inwestycji, ani jakichkolwiek innych założeń projektu. Wiemy jedynie, że linia na trasie Plewiska – Baczyna ma powstać do 2021 roku, kosztować będzie około 365 mln zł, a wykonawcą najprawdopodobniej będzie konsorcjum firm:
- Shanghai Electric Power Constructiom:
- Przedsiębiorstwo Bud. Elektroenerget. ELBUD WARSZAWA
- Agencja Promocji Inwestycji

Nic więcej nie ujawniono. Nawet gmina nie posiada informacji (naprawdę nie posiada), jakie warianty przebiegu trasy są brane pod uwagę. Ostateczny przebieg ma wybrać wykonawca po konsultacjach społecznych, tak jak w przypadku linii Plewiska – Piła Krzewina.

Debata była więc bardziej opowiadaniem, jak to było w przypadku wspomnianej wyżej inwestycji (Plewiska – Piła Krzewina). Zadawano pytań do nie przybyłych na spotkanie przedstawicieli Polskich Sieci Elektroenergetycznych, czyli inwestora. Wyrażano obawy.

Nie wiadomo, kiedy inwestor podpisze umowę z wykonawcą? Kiedy zostanie podany do publicznej wiadomości przebieg trasy lub jego warianty? Na jakich mapach robiono przymiarki do przebiegu trasy – nasza gmina tak dynamicznie się rozrasta, że mapy sprzed roku są już nieaktualne. Pytań było więcej. Obiecano wszystkie przekazać do PSE. Czy i kiedy odpowie, oczywiście nie wiadomo.

Na spotkaniu było około 50 osób. Licznie stawili się urzędnicy i radni gminni (łącznie 11), niestety zwykłych mieszkańców było zaledwie kilkunastu.

Debatę zorganizował Powiat Poznański, poznańska Gazeta Wyborcza oraz Fundacja Barak Kultury. Odbyła się ona w ramach cyklu „Spotkajmy się w Powiatowej 17”.

Czekamy na konkrety.

Relacjonowaliśmy na żywo przebieg debaty. Do obejrzenia na www.facebook.com/PulsGminyDopiewo/

Agnieszka Wilczyńska

Po debacie o 400 kV Plewiska – Baczyna nad Dopiewem
Kategoria: