Czy gdybyśmy wyszli z Selektu byłoby taniej i lepiej?

Nasza gmina należy do Związku Międzygminnego SELEKT, który odpowiada za gospodarowanie naszymi śmieciami. Niby obowiązek zarządzania śmieciami spoczywa cały czas na gminie, ale samodzielnie nasza gmina nie dałaby rady sprostać wszystkim ustawowym wymaganiom.

Gdyby jednak się zdecydowała wystąpić z SELEKTu i próbowała samodzielnie gospodarować śmieciami, co nas czeka?

Według przepisów gmina może zlecić bez przetargu gospodarowanie odpadami swojej spółce komunalnej. Nasz ZUK Dopiewo nie jest i nigdy nie był jednak przygotowany do odbierania śmieci zmieszanych. Nie posiada, najprościej mówiąc, śmieciarek bezpyłowych. Koszt zakupu takich pojazdów to miliony złotych (raczej więcej niż mniej).
Do tego każdy mieszkaniec musiałby jeszcze raz wypełnić i złożyć deklarację, otrzymałby nowy numer konta. Do tego gmina musiałaby zorganizować nowy referat do obsługi „śmieci”, zatrudnić nowych pracowników, którzy pilnowaliby czy płacimy jak należy. Kolejne koszty.
Nasze śmieci nadal trafiałyby do „instalacji” w Piotrowie Pierwszym, gdzie obowiązywałby nas te same opłaty, a może nawet wyższe stawki dostarczenia tam odpadów. Selekt w końcu jest większy i może wynegocjować lepsze ceny. My jako pojedyncza gmina nie będziemy mieli argumentu ilości.

Koszt obsługi całego systemu mógłby nie być niższy od obecnego, a może nawet wyższy. W gminach, które samodzielnie prowadzą gospodarkę śmieciową, nie jest taniej niż w Selekcie.

Czy byłoby lepiej? Nie wiadomo, nasz ZUK nigdy nie zajmował się kompleksowym zabieraniem naszych śmieci, a jedynie zbierał niegdyś odpady segregowane. W obliczu braku pracowników na rynku i ta spółka mogłaby mieć kłopoty kadrowe, co zwykle przekłada się na jakość realizowania zadań. Zakładam jednak, że własna firma byłaby lepiej dozorowana przez gminę i mieszkańcy byliby bardziej zadowoleni.

19 lutego o godz. 15.00 Prezes Związku Międzygminnego Selekt – Dorota Lew Pilarska będzie gościem na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rady Gminy Dopiewo (sala konferencyjna, Urząd Gminy Dopiewo). Będzie można zadawać pytania.

Agnieszka Wilczyńska

Czy gdybyśmy wyszli z Selektu byłoby taniej i lepiej?
Kategoria: