W którą niedzielę i gdzie zrobimy zakupy?

30 stycznia br Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą częściowy zakaz handlu w niedzielę. W tym roku dwie niedziele handlowe w miesiącu, tylko jedna w miesiącu w 2019 r., a od 2020 r. zakaz handlu w niedziele (z kilkoma wyjątkami).  Grafika pokazuje, w które niedziele w tym roku będą zamknięte sklepy.

11 marca będzie pierwszą niedzielą, którą obejmie ustawa.

Od 2020 roku bez ograniczeń sklepy będą mogły być otwarte tylko w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, niedzielę przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Poza tym w wigilię Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę sklepy czynne do godz. 14.00.

 

Gdzie zrobimy zakupy w razie potrzeby?

Ustawa nie zakazuje całkowitego zakazu handlu. W „wolne” niedziele otwarte będą m.in. stacje benzynowe, małe osiedlowe sklepy (jeśli za ladą stanie ich właściciel), apteki, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, lecznice dla zwierząt, punkty sprzedające prasę, bilety, wyroby tytoniowe, placówki pocztowe, sklepy na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniskach, a od czerwca do września punkty handlujące rolniczymi maszynami i częściami zamiennymi.

Czynne będą lokale gastronomiczne oraz placówki handlowe, w których w większości jest gastronomia; kwiaciarnie (jeśli głównie sprzedaje się kwiaty); piekarnie, cukiernie i lodziarnie (jeśli w większości sprzedają wyroby piekarnicze lub cukiernicze). 

Zamknięte na pewno będą „sieciówki” i duże sklepy – centra handlowe. Możliwe, że w ustawowo czynnych sklepach np. przy stacjach benzynowych zwiększy się asortyment, a w kwiaciarni będziemy mogli kupić chleb.

Eksperci Business Centre Club oszacowali, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele spowoduje 5-proc. spadek sprzedaży detalicznej, spadek zatrudnienia o 36 tys. osób w handlu i branżach pośrednich oraz spadek dochodów budżetu państwa o 1,8 mld zł rocznie. (Gazeta Wyborcza).

Agnieszka Wilczyńska

Kategoria: