Lubię gminę Dopiewo

Ponieważ ostatnio zarzucono mi, że trochę za dużo narzekam, postanowiłam napisać tekst o tym, za co lubię gminę Dopiewo.

Tu mieszkam. Pracuję lokalnie. Tu mam do załatwienia większość spraw. Moje dzieci chodzą tu do szkoły.

Po pierwsze, bo jest daleko i blisko. Jest na tyle daleko od miasta, że czuję się na wsi. Ale jest na tyle blisko, że odwiedziny Poznania nie są wyprawą.

Podoba mi się układ komunikacyjny. Do centrum Poznania pociągiem jest 17 minut z Palędzia. Do eski dojeżdżam w 15 minut i mam wylot i na autostradę i  w inne strony.

Poza godzinami szczytu lokalne drogi są szybkie do pokonania. W miarę nie ma w nich dziur. Unikam godzin szczytu na naszych drogach. Mogę sobie na to pozwolić kreatywnie zarządzając czasem i zadaniami.

W okolicy jest sporo sklepów. Właściwie prawie wszystko, czego potrzebuję mogę kupić na miejscu. Jeśli mam czas i specjalne zamówienie, to kupuję przez internet. Wówczas ćwiczę cierpliwość w oczekiwaniu na przesyłkę. Odbiór z paczkomatu odbywa się najszybciej. Panie i Panowie w sklepach są uśmiechnięci i uprzejmi. Wybór towarów dla mnie odpowiedni. Mamy w centrum gminy dwie stacje benzynowe. Mamy restauracje, kawiarnie.

Sporo terenów zielonych. Można pospacerować, pobiegać, jeździć na rowerze. Nad jezioro niepruszewskie, do Zborowa jest stąd 20 minut samochodem i godzinka rowerem. Piękna plaża z czystym piaskiem, ławeczkami, placem zabaw, boiskami.

W okolicy jest sporo placów zabaw dla młodszych dzieci, dość zróżnicowanych, w dobrym stanie technicznym.

Stanie w kolejce przy zamkniętym przejeździe kolejowym w Palędziu uczy mnie cierpliwości i spokoju.

Poruszanie się samochodem po nieutwardzonych drogach skłania do bezpieczniejszej jazdy, a pieszo wyrabia refleks.

Odgłosy autostrady, S11 i pociągów przestały mi przeszkadzać po tygodniu mieszkania tu. Przyzwyczaiłam się i już ich nie słyszę.

Gdy wydaje mi się, że w okolicy może śmierdzieć albo być smog, zamykam szczelniej okna.

W okolicy mieszka wielu sympatycznych ludzi. Mądrych, zaangażowanych społecznie, ciekawych świata. Mam tu wielu znajomych, z którymi zawsze miło spędzam czas. Mam fajnych sąsiadów, którzy wspierają się nawzajem.

Cóż więcej powiedzieć. Naprawdę lubię to miejsce.

A Państwo za co lubią gminę Dopiewo?

Agnieszka Wilczyńska

Lubię gminę Dopiewo
Kategoria: