Dopiewski Budżet Obywatelski – wyniki

13 grudnia policzono wszystkie głosy oddane w pierwszym Dopiewskim Budżecie Obywatelskim oraz opublikowano wyniki.

Łącznie oddano 3.297 głosów, z czego 2.471 elektronicznie, 826 papierowo, 45 głosów nieważnych.

Zrealizowany zostanie projekt ze Skórzewa „Budowa miejsca rekreacji dla młodzieży, dzieci i mieszkańców”, który zdobył zdecydowanie najwięcej głosów oraz projekt z Konarzewa, który zajął 3 miejsce. Nie zostanie zrealizowany projekt z 2 miejsca, ponieważ był za drogi, a pula pieniędzy przeznaczona na realizację zadań wynosi zaledwie 150 tys. zł. (Rozdział 5 pkt 7  Uchwały XXI/301/16 Rady Gminy Dopiewo z dnia 29 sierpnia 2016 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Dopiewo w sprawie budżetu obywatelskiego: "Jeżeli środki na realizację kolejnego zadania z listy nie będą wystarczające, uwzględnia się pierwsze z następnych zadań na liście, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków." )

Na sesji 19 grudnia projekty zostaną wpisane do budżetu gminy na 2017 rok.

Serdecznie gratuluję wszystkim pomysłodawcom i tym, którzy włączyli się w kampanie promujące projekty. To dzięki Wam nasza społeczność się trochę bardziej zaangażowała w sprawy lokalne. Dobra robota!

Wyniki:
1. 1.255 głosów, Budowa miejsca rekreacji dla młodzieży, dzieci i mieszkańców Skórzewa
2. 497 głosów, Parq 2.0. Strefa rekreacji, sportu i kultury (etap I)
3. 435    głosów, "Zielone Zacisze" - Zagospodarowanie terenu wokół stawu w Konarzewie
4. 381 głosów, Dąbrówka Pumptrack - Rowerowy plac zabaw
5. 222 głosy, Sportowe Palędzie – zagospodarowanie boiska wiejskiego
6. 116 głosów, Zadaszony parking dla rowerów przy boisku Szkoły Podstawowej w Dąbrówce
7. 101 głosów, Lodowisko – 2017 Dąbrowa
8. 82 głosy, Informacyjno-rekreacyjny skwer przy stawie w Więckowicach
9. 76 głosów, Przebudowa Dworca w Palędziu - kampania informacyjna promująca stworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego
10. 44 głosy, Jasna Sprawa
11. 20 głosów, Rozbudowa systemu wspomagania Straży Gminnej wraz z budową portalu „Bezpieczna Gmina Dopiewo”
12. 17 głosów, „Prawo dla dzieci” - praktyczne warsztaty dla uczniów szkół
13. 6 głosów, Słupy artystyczne

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy głosowali na mój i Kingi Klonowskiej projekt „Prawo dla dzieci - praktyczne warsztaty dla uczniów szkół”. Nie wygrał, ale ważne dla mnie było, abyśmy zwrócili uwagę na problem, co mam nadzieję się stało.

Agnieszka Wilczyńska

Wicej na https://dbo.dopiewo.pl/wyniki

Dopiewskie Budżet Obywatelski – wyniki
Kategoria: 

Komentarze

Brawo Skórzewo!

Brawo dla pani z Konarzewa, która dostrzegła szansę w rozdrobnieniu głosów i zmobilizowała mieszkańców. Nie da się nie zauważyc, że małe miejscowości mają w DBO szansę na figę z makiem. Co najwyżej mogą tam coś zburzyc.

Interesujące jest w całym Dopiewskim Budżecie Obywatelskim zaangażowanie się w to wszystko osób publicznych i ich wpływ na wyniki. Skórzewo Już widać, że projekt ze Skórzewa okazuje się mieć swoich „ojców sukcesu” w osobie Skórzewskich Radnych, i chwała im za to. Wystarczyło, że każdy Radny ze Skórzewa a jest ich 6 skrzyknął swoich wyborców do głosowania. Trochę szkoda, że wygrany projekt ze Skórzewa wygląda jakby był pisany „na kolanie” jako jedyny nie posiadał nawet jednej grafiki czy zdjęcia. Lokalna społeczność nie miała za bardzo wyboru, głosowała w ciemno na projekt ze swojej okolicy. Znam osoby, które głosowały na ten projekt ale nawet nie wiedziały jaki jest jego budżet, gdzie będzie zlokalizowany i jakie są elementy składowe tego projektu. Głosowały po prostu na projekt Skórzewski. Szkoda, bo nie wygrał lepszy tylko większy. Konarzewo Tutaj widać było, że Radni Paweł Jazy i Henryk Kapciński aktywnie uczestniczyli w promowaniu swojego lokalnego projektu. Brawa dla nich. Dąbrówka Projekt, który wygrał, czyli ParQ 2.0 nie był wspierany przez lokalnych Radnych. Justin Nnorom wystartował z własnym projektem, ale jego wynik (20 głosów) świadczy, że był to chyba nietrafiony pomysł. Po aktywności Radnego na jego profilu FB widać, że raczej promował projekt Pumptracka i Wiaty na rowery, niż własny projekt, a kompletnie zignorował zwycięski w Dąbrówce projekt. Radna Marta Jamont też nie wspierała zwycięskiego ParQu, ale raczej postawiła na Pumptrack. Radny Tomasz Lewandowski nie był aktywny kompletnie za to Pani Sołtys postawiła na ParQ (podobno jej nazwisko było nawet na liście poparcia pod projektem ParQu) i jest postacią bardzo pozytywną w tej całej Dąbrówkowej układance. Osobiście uważam, że projekt ParQu jest największym moralnym wygranym DBO, nie wpierany przez lokalnych Radnych potrafił zmobilizować lokalną społeczność, miał świetną kampanię informacyjną i jako jeden z nielicznych wyszedł ze swoim przekazem do społeczności lokalnej. Brawo dla mieszkańców. Mam nadzieję, że Pani Sołtys wykorzysta ten zapał społeczności lokalnej i wspólnie zbudują jeszcze wiele dobrego dla swojej wioski.

@Kamila: Ktoś tu widzę mocno przeżywa wynik DBO i liże rany. W Dąbrówce wyszło wyraźnie, że punkty widzenia są różne bo różne są pomysły i każdy z nich był na swój sposób ciekawy. I to jest wartość sama w sobie. Natomiast jak na tak mocną i agresywną kampanię Parqu to rzeczywiście jestem zdziwiony, że zagłosowało tylko niespełna 500 osób. Myślałem, ze zgarną spokojnie tysiaka. Jak widać nie każdemu taka wizja przypadła do gustu. Trzeba umieć z tego wyciągać wnioski a nie szukać winnych. Po co powielać najgorsze przykłady które płyną z góry? Bez sensu.

Jeśli ktoś oberwał i ma lizać rany to na pewno nie ja. Głosowałam na ParQ i jestem z tego dumna. Smutno powinno być Panu Justinowi Nnoromowi z wynikiem 20 głosów Smutno powinno być Panu PR z wynikiem 116 głosów biorąc pod uwagę fakt, że miał idealne narzędzie w postaci Szkoły w Dąbrówce i smutno jest pewnie temu, kto wydawał pieniądze na kampanię reklamową Pumptracka, bo to była kosztowna i agresywna promocja, która nie przyniosła rezultatu, zdobyli 30% mniej głosów od ParQu i nie przewidzieli pogromu ze Skórzewa W Dąbrówce zameldowanych jest około 3 800 osób z czego pewnie połowa nieletnich, głosować mogło pewnie 2000 osób, dlatego frekwencja w Dąbrówce była rewelacyjna ponad 50% uprawnionych do głosowania. Moim zdaniem więcej głosów w Dąbrówce nie da się wycisnąć, jeśli ludzie nie będą się meldować. Brawa dla wszystkich, którzy poświecili czas na napisanie projektu i jego promowanie. Brawa dla tych którzy dali radę i zagłosowali. Wierzę, że w przyszłości DBO będzie łączyć mieszkańców, i że wszystkie projekty znajdą swój czas na realizację. Osobiście najbardziej trzymam kciuki za ParQiem :)

Teraz Radni z Dabrowki maja zadanie!!! Wiedza czego oczekuja mieszkancy, powinni sie z nimi spotkac, porozmawiac i ustalic w jaki sposob i kiedy uda sie zrealizowac ich projekty. Widac ze mieszkancy sa zdeterminowani, teraz trzeba sie zebrac wspolnie i zrealizowac postawione cele!!! Uda nam sie!!!

Rozumiem że lodowisko pojawi się w Skórzewie dopiero za rok, ale czy wiadomo dokładnie kiedy i gdzie?

Zgadzam się z Kamilem widać ze ambicje są zbyt przerośnięte i zasłaniają umiejętność działania jako wspólnota. No ale tak to jest jak się traktuje skromny budżet obywatelski jako autoreklamę przed wyborami.

Ksiądz w Skórzewie bardzo się zaangażował i Bóg zapłać za wsparcie. Ale myślę że nikt nie spodziewał się że ból w Dąbrówce jest aż tak wielki żeby pisać coś takiego - cytat z wypowiedzi pani Kamili "projekt ParQu jest największym moralnym wygranym DBO". Ludzie opanujcie się.

Do wyborów jednak trochę czasu. Ja nie będę krytykował DBO,ale dostrzegam schizofrenię. Z jednej strony niech obywatele decydują , a z drugiej beton boi się wydzielenia funduszy sołeckich jak diabeł święconej wody. Ja wszelkie wybory dopiewskie lubię, bo są takie inne. Moim faworytem są wybory na geodetę. Czy w UG Dopiewo wrzucą do maszyny losującej 100 czy 1000 geodetów, to zawsze wyskakuje z bębna ten sam i jest ździwiony że wygrał.Do jego obowiązków należy agitacja w czasie kampanii.

Dąbrówka to taki tygiel ludzi z różnych wsi w Wielkopolsce. Wymieszani, niejednorodni, butni, przekonani o swojej wyższości nad innymi. Widać to w sklepie, na placu zabaw, na parkingu pod Biedronką. Widać też w DBO i w niniejszej wymianie "zdań". Myślę, że jedyne co można zrobić to zwyczajnie się z tego pośmiać... i zignorować. Na świecie są zdecydowanie ciekawsze rzeczy. Peace!