Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Jestem niezwykle dumna z tego, że za mojego życia aż czterech Polaków otrzymało tę najważniejszą na świecie nagrodę – nagrodę Nobla.

Gdy byłam małą dziewczynką uhonorowano ją poetę Czesława Miłosza (1980 rok, literatura), Lecha Wałęsę (1983 rok, nagroda pokojowa) oraz w 1996 roku, gdy już byłam nastolatką także poetkę Wisławę Szymborską.

10 października tego roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymała polska pisarka Olga Tokarczuk. Jestem książkolubem, uwielbiam zapach papieru, przekładanie kartek w książkach. Swoją zawodową karierę zaczynałam od pracy w księgarni. Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk niesamowicie mnie ucieszyła. Polska dobra literatura jest doceniana na świecie! Jestem także (dość nieskromnie) z siebie trochę dumna, bo zanim Pani Olga otrzymała tę nagrodę czytałam jej książki, a nawet mam jedną w mojej domowej bibliotece.

7 listopada w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie Pani Olga Tokarczuk odczytała mowę noblowską, napisany przez siebie esej „Czuły narrator”. Czytała po polsku, a słuchały jej najznakomitsze osobowości świata. Razem z moimi dziećmi oglądaliśmy relację z tego wydarzenia w internecie, w telewizji publicznej nie transmitowano tego doniosłego wydarzenia. Słuchaliśmy z zapartym tchem, bo mowa naszej noblistki była bardzo mądra i piękna. Choć to długie wystąpienie warto je obejrzeć lub przeczytać. Skłania do refleksji, wzrusza i pozostawia obojętnym. Ja jestem pod jego wrażeniem, upewniło mnie ono, że nagroda trafiła w odpowiednie ręce. Właśnie tacy ludzie, wrażliwi, żeby nie powiedzieć nadwrażliwi, na świat i innych ludzi zasługują na najwyższe zaszczyty.

W naszej gminnej Bibliotece w Dopiewie wszystkie książki Olgi Tokarczuk są wypożyczone, a do kolejnych wypożyczeń utworzyła się już kolejka. To wspaniale, że i u nas są miłośnicy dobrej literatury!

10 grudnia, w Filharmonii w Sztokholmie  moja rodaczka - Olga Tokarczuk odebrała tę najbardziej prestiżową nagrodę na świecie. Nie mogłam tego nie oglądać wraz z cała rodziną. Rozpiera mnie duma! Transmisja odbywała się w prywatnych stacjach telewizyjnych oraz w internecie.

Agnieszka Wilczyńska

PS. Oficjalnie uznaje się, że nagrodę Nobla otrzymał 7 Polaków. Wspomniani wcześniej oraz Maria Curie Skłodowska (1903 fizyka, 1911 chemia), Henryk Sienkiewicz (1905 rok, literatura) oraz Władysław Reymont (1924, literatura). Jednak tę nagrodę przyznano także innym osobom  mocno związanym z Polską – takim którzy urodzili się w naszym kraju, mówili po polsku, mieli polskie obywatelstwo, tu chodzili do szkoły. Więcej o tym w najbliższym Pulsie Gminy.

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk
Kategoria: