W babskim gronie z prawniczką o pieniądzach

27 listopada w świetlicy Wiejskiej w Palędziu obyło się kolejne spotkanie pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Palędziu. Tym razem gościłyśmy prawniczkę – Panią Martę Żminkowską*, a głównym tematem były zagadnienia związane z bezpieczeństwem prawno – finansowym w naszym życiu osobistym.

Półtorej godziny minęły nie wiadomo kiedy. Idąc na spotkanie, nie przeszło mi przez głowę, że prawo, które jest dość skomplikowaną dziedzina życia, będzie takie ciekawe, wciągające i intrygujące.

W pierwszej kolejności zostały poruszone zagadnienia związane z kwestiami majątkowymi i finansami w małżeństwie. W większości przypadków biorąc ślub nie zastanawiamy się nawet czy ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej jest dla nas korzystny. Choćby w wypadku, w którym jeden z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą, warto jest rozważyć ustanowienie rozdzielności majątkowej, która w wypadku problemów finansowych w firmie może zapewnić bezpieczeństwo naszej rodzinie.  Mimo iż w dalszym ciągu dla wielu osób rozdzielność majątkowa jest słowem wywołującym negatywne skojarzenia, to często jest ona wyrazem troski o bezpieczeństwo naszych najbliższych.

Kolejnym omawianym zagadnieniem były kwestie związane z prawem spadkowym. Pani Marta Żminkowska wyjaśniła najważniejsze kwestie związane z dziedziczeniem ustawowym oraz testamentowym, opowiedziała o tym, komu i w jakich sytuacjach należy się zachowek oraz na czym polega wydziedziczenie, a więc pozbawienie prawa do zachowku. Aby odpowiednio uregulować kwestie spadkowe i zabezpieczyć naszą rodzinę warto jest spisać testament notarialnie. Mamy wtedy gwarancję tego, że nasza ostatnia wola zostanie spisana w sposób zgodny z prawem oraz oddający naszą intencję. Ponadto testament notarialny w praktyce bardzo trudno jest podważyć, co może sprawić, że nasi najbliżsi unikną rodzinnych konfliktów, które bardzo często pojawiają się, gdy w grę wchodzą kwestie spadkowe.

Agnieszka Wilczyńska

* Marta Żminkowska – prawnik, założycielka i Partner Zarządzający firmy StillWell Polska Sp. z o.o., twórczyni inicjatywy Kobieta i Biznes wspierającej kobiecy biznes i edukację prawną (www.zminkowska.pl)

W babskim gronie z prawniczką o pieniądzach KGW Palędzie
Kategoria: