Uroczyste odsłonięcie Makiety Grodu w Dąbrówce

Dawno, dawno temu…
Jakiś tysiąc lat temu w Dąbrówce przy rzeczce, którą dziś zwiemy Wirynka, posadowiony był gród. Jakby spojrzeć na współczesną mapę to mieścił się on gdzieś na wschodnich krańcach miejscowości, bliżej torów kolejowych, w stronę S11.

Odkrycia dokonano w 2016 roku, podczas prac archeologicznych prowadzonych na jednej z działek. Znaleziska zachwyciły! Gród z Dąbrówki może być starszy od Poznania. Został niestety spalony za panowania Piastów. Kto wie, gdyby nie ta tragedia, może dziś to Dąbrówka byłaby miastem wojewódzkim.

W lipcu tego roku ogłoszono konkurs na wykonanie makiety grodu. W ostatnich dniach makieta została posadowiona przed szkołą przy ul. Malinowej. Każdy może ją szczegółowo pooglądać i dotknąć. Osobiście sprawdziłam to cudo i powiem, że rzecz to solidna i robi wrażenie.

Uroczyste odsłonięcie Makiety Grodu w Dąbrówce, 29 listopada w godz. 11.00 – 14.30 Dąbrówka, ul. Malinowa 41 - teren przy szkolnej rotundzie. Imprezami towarzyszącymi odsłonięciu makiety będą:

W programie (w holu szkoły):
- Spotkania autorskie - będzie można porozmawiać z autorami przedsięwzięć .Swój udział potwierdzili autorzy książki "Gród w Dąbrówce", wydanej przez Gminę Dopiewo - archeolodzy prowadzący badania w Dąbrówce Ewa i Paweł Pawlakowie oraz Piotr Makała - artysta rzeźbiarz, autor rzeźby grodu na makiecie. Zaproszony został również Tomasz Mełnicki - autor wizualizacji filmowej 3D (który przełożył ustalenia archeologów w obraz, pracując nad projektem wizualnym w konsultacji z nimi).
- Projekcja filmowa wizualizacja 3D "Gród plemienny w Dąbrówce", która w tym roku powstała na zlecenie Gminy Dopiewo.
- Zabawy i konkursy z nagrodami - obecna będzie grupa rekonstrukcyjna (opowie o życiu mieszkańców grodu, pokaże rekwizyty "z tamtych czasów"). Dzieci będą mogły wygrać upominki gminne, a dorośli książkę "Gród w Dąbrówce" (będzie dostępna również w wersji elektronicznej na stronie dopiewo.pl).
- Wystawa na temat grodu w Dąbrówce.
- Warsztaty ceramiczne. Podczas wydarzenia dzieci dowiedzą się jak na kołach garncarskich wytwarzano ceramikę.

Podczas wydarzenia zapowiedziana zostanie gra karciana "Gród w Dąbrówce".

Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkowy magnes na lodówkę z grodem w Dąbrówce i ulotkę informacyjną.

Książkę "Gród w Dąbrówce" Patronatami Honorowymi objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, Starosta Poznański - Jan Grabkowski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - Prof. dr hab. Marzena Szmyt, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Jolanta Goszczyńska i Wójt Gminy Dopiewo - Adrian Napierała.

Dodatkowe spotkanie z autorami książki "Gród w Dąbrówce" - w godzinach popołudniowych lub wieczornych - zostanie zorganizowane w styczniu lub lutym, 2020 r., o czym poinformujemy na stronie dopiewo.pl i na naszym profilu na fb..

Na realizację projektu "Gród w Dąbrówce wart poznania" Gmina Dopiewo pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej: PROW na lata 2014 - 2020. Wykonanie makiety kosztowało 60 tys. zł (dofinansowanie 19 tys. zł).

Agnieszka Wilczyńska na podstawie dopiewo.pl

Makieta grodu w Dąbrówce
Kategoria: