Co słychać w WTZ Promyk?

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz osób Niepełnosprawnych Promyk w Konarzewie w ostatnim czasie nie nudzili się. Prócz codziennych zajęć byli także na wycieczkach w kuźni, sortowni śmieci i fabryce.

W fabryce MONDI
Kolejny wyjazd w ramach aktywizacji zawodowej odbyliśmy 22 października do firmy MONDI, która swoją siedzibę ma w Dopiewie.
Dzięki uprzejmości firmy mogliśmy poznać i zobaczyć jak powstają opakowania do produktów spożywczych. Ponieważ specyfika zakładu produkcyjnego wymaga zachowania ogromnego bezpieczeństwa, na samym początku wycieczki Panie z działu BHP przedstawiły nam prezentację, w której omówiły główne zagrożenia wynikające ze stosowania w zakładzie farb drukarskich oraz rozpuszczalników. Pokazały w jaki sposób firma jest zabezpieczona i przygotowana do ewentualnego wystąpienia zagrożenia pożarowego. Ponieważ produkty wykonywane w zakładzie są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, wszyscy uczestnicy wycieczki musieli ubrać na siebie odzież ochronną. Kolejnym etapem była wycieczka po hali produkcyjnej, po której oprowadził nas dyrektor produkcji. Z bliska mogliśmy zobaczyć działanie maszyn drukujących oraz technikę nakładania materiałów uszlachetniających.
W całym zakładzie panuje nieskazitelny porządek, poruszać musieliśmy się tylko po wyznaczony drogach ewakuacyjnych, po których prowadziły nas panie odpowiedzialne za BHP.
Dziękujemy firmie MONDI za możliwość zwiedzenia i obejrzenia cyklu produkcyjnego opakowań, dziękujemy za miłe przyjęcie oraz otrzymane prezenty.
(Terapeuta zajęciowy Szymon Krzemiński)

W sortowni śmieci
Dnia 25.10. 2019r. grupa podopiecznych  w  ramach aktywizacji zawodowej udała się do Centrum Zagospodarowania Odpadami Selekt w Piotrowie Pierwszym. Podczas wyjazdu pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat segregacji śmieci. Zobaczyliśmy z czym na co dzień  zmagają się pracownicy firmy oraz zasięgnęliśmy informacji co my możemy jeszcze zrobić dla otaczającego nas środowiska. W trakcie wyjazdu mogliśmy również wysłuchać bardzo interesującego wykładu dotyczącego współczesnej ekologii. Było nam niezmiernie miło, gdy na koniec naszego spotkania otrzymaliśmy drobne, ekologiczne upominki. Bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy na warsztaty.
(Jacek Szwed, Uczestnik WTZ w Konarzewie, Terapeuta Zajęciowy Agnieszka Kuźlak)

Wizyta u kowala
W dniu 5 listopada wybraliśmy się  na wycieczkę do pięknej, malowniczej miejscowości Kluczewo, w której znajdowało się gospodarstwo agroturystyczne o nazwie Stara Chata u Kowala.
W gospodarstwie powitał nas Pan Krzysztof, właściciel gospodarstwa a zarazem nasz przewodnik. W trakcie naszej wizyty mieliśmy okazję z bliska zobaczyć zwierzęta gospodarskie (kozy, krowy, owce, króliki), mogliśmy również pojeździć bryczką i traktorem. Dowiedzieć się i zobaczyć w jaki sposób wyrabia się masło.
Zwiedziliśmy także Kuźnię Kowala, w której Pan Krzysztof przygotował dla nas pokaz pracy kowalskiej, w którym przedstawił nam etapy powstawania podkowy.
Mogliśmy również zobaczyć stare zabawki, którymi bawili się nasi dziadkowie i pradziadkowie a także wysłuchać ciekawych historii.
Przy przyjemnych i znanych przebojach granych przez Pana Dj mogliśmy miło i wesoło spędzić czas.
Smaczne i swojskie jedzenie pozwoliło nam przypomnieć sobie smaki dzieciństwa. Smaczna kaszanka, kiełbasa, chleb z smalcem i ziemniaki z gzikiem uraczyły nasze podniebienia. (Kamila Gibka, Uczestniczka WTZ w Konarzewie)

Artykuł nadesłany

Co słychać w WTZ Promyk?
Kategoria: