Teatralna jesień seniorów 2019

18 listopada 2019roku odbyła się XII edycja Wielkopolskiego Przeglądu Amatorskich Grup Teatralnych Seniorów działających na terenie Województwa Wielkopolskiego "Dopiewska Jesień Teatralna".

Organizatorem Przeglądu jest Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Dopiewie. Celem każdego przeglądu jest popularyzacja dorobku amatorskich grup teatralnych, propagowanie sztuki teatralnej oraz inspirowanie i szukanie nowych form pracy z seniorami, a także zawieranie nowych znajomości i przyjaźni.
Nad wydarzeniem patronaty honorowe objęli: Zbigniew Hoffman - Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, Starosta Poznański - Jan Grabkowski, Wójt Gminy Dopiewo - Adrian Napierała. Patronat medialny objęli: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Puls Gminy Dopiewo, Czas Dopiewa oraz Filantrop.
W tym roku zgłosiło się dziesięć grup teatralnych m.in. z Lisówek, Poznania, Stęszewa, Przeźmierowa, Buku, Opalenicy, Grodziska Wlkp., Biedruska oraz Dopiewa. Jednak na scenie sali widowiskowej w Konarzewie wystąpiło tylko dziewięć zespołów. Niestety w ostatniej chwili okazało się, że część aktorów z grupy „Wesołe Pierniki” z DPS w Poznaniu zachorowało i uniemożliwiło im występ. Niemniej pozostali członkowie grupy dotarli na nasze wydarzenie i byli razem z nami. Jury powołane przez organizatora w składzie: Małgorzata Kalamat (absolwentka łódzkiej szkoły filmowej), Alicja Urbańska (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu) oraz Maria Bąk (przedstawiciel Referatu ds. promocji i rozwoju gminy Dopiewo) przyglądało się zmaganiom wszystkich artystów. Sztuki teatralne, które mogliśmy obejrzeć były o zróżnicowanej tematyce. Od scenek kabaretowych poprzez klasyczne do bajkowych.
Na zakończenie każdy zespół teatralny otrzymał z rąk Wójta Gminy Pawła Przepióry pamiątkową statuetkę, a wszyscy uczestnicy drobny upominek. Wzorem lat ubiegłych przyznana została także szczególna nagroda statuetka za „Osobowość Sceniczną”. Nagroda taka jest przyznawana aktorce lub aktorowi, który stworzył wyjątkową kreację aktorską lub posiada inne cechy charakterystyczne jak szczególny strój, sposób mówienia, chodzenia itp. W tym roku jury przyznało „Danuśkę” pani Annie Świderek z Grupy Teatralnej „Wesoła Gromada” ze Stęszewa. Przypomnijmy, że nagroda ta powstała jako wyraz pamięci dla Danuty Kachlickiej, aktorki bardzo charakterystycznej, uśmiechniętej, niewątpliwej osobności scenicznej. Danuta Kachlicka przez wiele lat związana była grupą teatralną „Baj”, działającą przy GBPiCK w Dopiewie. O teatrze mówiła „mój drugi dom”.
Wszyscy występujący seniorzy podczas XII Dopiewskiej Jesieni Teatralnej udowodnili, że życie seniora wcale nie musi być nudne i smutne. Wręcz przeciwnie. Może się mienić wieloma kolorami i zarażać pozytywną energią!

Jan Sawiński, Fot. Łukasz Mańczak

Teatralna jesień seniorów 2019
Kategoria: