Przebieg nowej linii 400 kV Plewiska – Baczyna

16 września odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu Rady Gminy Dopiewo, na którym po raz pierwszy zaprezentowano proponowany przebieg nowej linii 400 kV na trasie Baczyna - Plewiska.

Najpierw zaprezentowano krótką prezentację o inwestycji, następnie pokazano i przeanalizowano przebieg linii przez naszą gminę, która liczyć będzie około 9,5 km.

Według przedstawicieli Polskich Linii Elektroenergetycznych przedstawiony projekt jest najmniej inwazyjny dla naszej gminy i jej mieszkańców.

Linia rozpoczyna swój bieg na stacji Plewiska i po stronie gminy Komorniki kieruje się w kierunku autostrady. Szukano korytarza wolnego od zabudowy.
Zakładano maksymalne przybliżenie się do autostrady, linia pójdzie po północnej stronie A2 (od Gołusek do Dopiewa, okolice Mondi), za wiaduktem przejście na stronę południową, tam przez las (wycinka) dalej w stronę Buku.

W naszej gminie staną 24 słupy. Najniższy z nich będzie miał 48 metrów, najwyższy 72 metry. W lesie będą wysokie słupy, aby kable były powyżej linii drzew (przy założeniu, że drzewa rosną na wysokość około 30 metrów). Słupy najpewniej będą w kolorze neutralnym, bez migających świateł.

W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania z mieszkańcami, gdzie każdy może obejrzeć koncepcję i zadać pytania. Serdecznie zapraszamy:
24 września godz. 18.00 – „Dom Strażaka” w Dopiewie, ul. Szkolna 21
24 września godz. 20.00 - świetlica w Dopiewcu, ul. Szkolna 11
25 września godz. 18.00 - świetlica w Gołuskach, ul. Polna 2
25 września godz. 20.00 – CRK w Konarzewie, ul. Poznańska 19

 O inwestycji można także poczytać na dedykowanej stronie: baczyna-plewiska.pl.

Celem inwestycji jest zwiększenie pewności systemu dostaw energii elektrycznej w naszym kraju. Projekt dofinansowany jest ze środków unijnych.

Na trasie linii jest 16 samorządów. W większości gmin jest już uzgodniony przebieg.

Za uzyskanie służebności pod inwestycję właścicielom ziemi będą przysługiwać wynagrodzenie lub odszkodowanie.

Koniec budowy planowany jest na koniec 2021 roku.

Póki co przedstawiciele Inwestora nie rozmawiają z mieszkańcami. Jeśli ktoś proponuje Państwu teraz sprzedaż ziemi lub inne profity, to może być oszust lub naciągacz. Prosimy uważać.

Agnieszka Wilczyńska

Przebieg nowej linii 400 kV Plewiska – Baczyna
Kategoria: