Automatyzacja podlewania ogrodu

O systemach automatycznego podlewania opowiedział mi Pan Radosław Paszkiewicz, specjalista w tej dziedzinie w firmie Cetel, mieszczącej się w Głuchowie.

Zacznijmy od tego, że należy mieć zamontowany podlicznik na wodę ogrodową. Wtedy będziemy mieć tańsza wodę do podlewania, do rachunku nie zostaną nam doliczone opłaty „za ścieki”. Inaczej nasza inwestycja nie będzie tak  opłacalna. Gdy posiadamy taki licznik, powinniśmy posiadać także zewnętrzny kran, który będzie przekazywał wodę do instalacji.
Teraz mamy dwie opcje. Możemy zrobić instalację bez lub z programatorem. W gminie Dopiewo występują w okresie upałów problemy z ciśnieniem wody. Dopiero w godzinach nocnych ciśnienie się stabilizuje i właśnie na ten czas możemy zaprogramować podlewanie. Możemy spać, a programator za nas włączy podlewanie. Często producenci urządzeń wymagają określonego ciśnienia wody. W godzinach nocnych możemy być pewni, że takie będzie. W najprostszych rozwiązaniach programator w prosty sposób nakręca się na kran. Ma zasilanie bateryjne, więc nie trzeba dodatkowo doprowadzać instalacji elektrycznej.

Instalacja do podlewania zwykle znajduje się pod ziemią. Musimy podłączyć ją z kranem. Najczęściej robimy to za pomocą wpuszczanej w ziemię skrzynki. Na powierzchni tylko widać otwierany właz.  W zależności od wielkości ogrodu dobieramy ilość zraszaczy i długość rur. W naszej firmie bezpłatnie doradzimy jaka instalacja będzie odpowiednia do każdego ogrodu, a także opracujemy projekt. Na miejscu, w siedzibie firmy w Głuchowie doradzimy także jak poprowadzić instalację, gdy mamy wokół domu opaskę na przykład z kostki. Wspólnie wybierzemy optymalny zestaw do każdego ogrodu. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego www.cetel.pl

Montaż instalacji jest łatwy i niewielkim nakładem czasu,  można to zrobić samemu. Wystarczy wykopać rowki o głębokości tzw. „sztycha”, czyli głębokość łopaty (30-40 cm). Ułożyć w nich rury. Przed zakopaniem koniecznie należy sprawdzić szczelność. Kupując gotowe zestawy sprawdźmy czy zawiera niezbędną ilość rur. Tak naprawdę, do wykonania instalacji, prócz szpadla, nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi ogrodowych.

Do programatora można także podłączyć zwykły wąż ogrodowy.

Przed zimą należy zdemontować   programator i przedmuchać  instalację, aby pozostała woda nie zamarzła i nie zniszczyła rur oraz zraszaczy.

W naszej firmie można kupić wszystkie elementy do instalacji. W zależności od producenta, wielkości ogrodu czy jego ukształtowania i nasłonecznienia, ceny  zestawu  są bardzo zróżnicowane a cena przede wszystkim zależy od powierzni ogrodu na jakim ma być zastosowane nawodnienie.

Hurtownia Instalacyjna Cetel
ul. Komornicka 16
Głuchowo
tel.  505 102 103
kontakt@cetel.com.pl
www.cetel.com.pl

Artykuł promocyjny

Kategoria: