Policja ostrzega przed oszustami

 

W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się między innymi osoby starsze, samotnie mieszkające apelujemy do Państwa o wzmożoną ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do drzwi i naszych mieszkań lub telefonujących do nas.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby zaufania publicznego np. listonosza, pracownika ZUS-u, pracownika pomocy społecznej, pracownika administracji. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną.

Ostrożność należy również zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści „podszywając się” za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawcy ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Następnie złodziej prosi p podanie np. szklanki wody, a w międzyczasie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu.

Sprawcy oszustw mogą także podszywać się pod funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej, informując (np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, aby zapłacić mandat lub że ktoś z bliskich popełnił przestępstwo lub wykroczenie). Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie poza „granicami prawa”. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze płacą za tę „wymyśloną usługę” znaczne sumy pieniędzy. W wymienionych sytuacjach zawsze należy potwierdzić fakty przekazywane nam przez nieznajomego lub nieznajomą, którzy zapukają do naszych drzwi oraz zadzwonić osobiście pod numer telefonu członka rodziny, aby przekonać się, czy jego znajomy mówi prawdę. Należy przestrzegać zasady, że nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście. Policjanci i strażnicy w żadnych przypadkach nie przyjmują od obywateli gotówki – żadnych pieniędzy.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

Przed otwarciem drzwi:

* Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?

* Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.

* W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer rejestracyjny i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę połączenia.

Poznańscy policjanci

Policja ostrzega przed oszustami
Kategoria: 

Komentarze

To dobrze, że ostrzegają. Mnie jednak kiedyś przed UG Dopiewo w porę nie ostrzegli. Naiwnie myślałem, że to urząd administracji publicznej.

Przez publikację takich komunikatów utrudnia się działanie złodziejom i oszustom indywidualnym. Równocześnie organy ścigania nie robią nic by utrudnic życie złodziejom i oszustom reprezentujących instytucje, a nawet czasami ich chronią. To jest właśnie nierównośc wobec prawa i złodzieje indywidualni powinii się poskarżyc do ETPCZ. Kiedy wójt ( w tym przypadku były) wielokrotnie wskazywał gminę jako właściciela prywatnych nieruchomości i na chama je zajmował, to czym to się różni od oszustwa na policjanta?. Najwyżej nazwą metody -ja ją nazywam "na głupa:. Nazwa bierze się stąd , że robił to wiele razy i z pełną świadomością a tłumaczy się, że nic nie wiedział i tylko podpisywał . Obecnie robi za eksperta Czasu Dopiewa. Na prawie każdej sesji dochodzi dochodzi do sytuacji, które przynajmniej w mojej ocenie są oszustwami, a po przegłosowaniu stają się aktami prawa miejscowego. Znam dziesiątki przykładów z przeszłości, ale podam ten z przyszłości. Na następnej sesji Rady Gminy Dopiewo radni przegłosują plan Skórzewo -rejon Maratońskiej.Pozytywnie (jak wszystko)przeszedł już przez Komisję Rolnictwa. Radni będą udawac, że to ten sam teren, który kiedyś wywołali a tak nie jest. Brakuje terenu najbardziej wysuniętego na północ, oznaczonego w projekcie zeszłorocznym jako MN 15 i drogi oznaczonej w tym projekcie jako wewnętrznej nr 5. Na mojego nosa może to miec związek ze schowaniem pod dywan jakiegoś wałku sprzed lat. Dlaczego więc Policja nie ostrzega przed zbliżającą się sesją Rady?