Młodzi! Zakładajcie swoje firmy!

Co trzeci student ma w planach wyjazd za granicę w celach zarobkowych, a kolejne 40% rozważa taką możliwość, co stawia przyszłość Polski pod znakiem zapytania. Młodzi często bezkrytycznie podążają za trendem emigracji, będąc niedoinformowanymi o ilości nowoczesnych polskich przedsiębiorstw i niekonwencjonalnych startupów rozwijających się wokół nich. Problem ten podjęła młodzież z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, inicjując projekt społeczny pt. ,,Polska Pełna Perspektyw”.

Celem działalności jest uświadomienie Polakom możliwości gospodarczych naszego kraju poprzez kręcenie krótkich filmików pokazujących miejsca pracy, opowiadających historię założenia firm, by każdy po ich obejrzeniu był bogatszy o nowe informacje. Szczególnie zyska młodzież, ponieważ zobaczy, jak wygląda praca w konkretnym przedsiębiorstwie. Pokazywanie dobrze prosperujących polskich biznesów może również zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej. Naszym rówieśnikom należy uświadomić, że znajdą zatrudnienie w innowacyjnych sektorach, ponieważ sytuacja na polskim rynku pracy jest bardzo dobra. Mimo iż bezrobocie wynosi około 5%, to aż 80% firm boryka się z problemem dostępności pracowników. Rośnie konkurencja i pracodawcy, chcąc pozyskać pracownika, muszą złożyć korzystniejszą ofertę. Dla młodych ludzi jest to ogromna szansa. 

Niestety przeciętny Kowalski będąc nieuświadomionym o ilości nowoczesnych polskich przedsiębiorstw wciąż chce wyjeżdżać do bogatszych krajów, do czego skłaniają go wyższe zarobki, wyższy standard życia i lepszy standard socjalny. Nie jest zadowolony z życia w kraju nad Wisłą, a fakty są takie, że satysfakcja Polaków rośnie. W 2015 roku jedynie 7% Polaków twierdziło w Raporcie Krajowego Rejestru Długów, że dochody ich satysfakcjonują i nie muszą się ograniczać. W 2018 aż 25% Polaków, ponad trzykrotnie więcej, wybrało taką odpowiedź. 

"Nie chcemy Was przekonywać, że Polska jest lepsza od krajów zachodnich, bo tak nie jest, Polska nie jest idealna, ale średnie zarobki są adekwatne do kosztów życia. Chcemy uświadomić młodych ludzi, że Polska gospodarka dynamicznie się rozwija. W 2018 roku w rankingu opartym na danych Banku Światowego byliśmy na miejscu 23, a w tym roku jesteśmy już na 22 z bardzo duża szansą na awansowanie na miejsce 21. Nasz projekt ma także na celu zmotywowanie młodzieży do edukacji i podejmowania inicjatyw zakładania własnych działalności gospodarczych. "

Pomysłodawcy odwiedzili już firmy: Bowi, Triggo, Jakdojade, StethoMe czy Dimark. Uruchomili swoją działalność w mediach społecznościach, pracują nad montażem materiału i planują kolejne wizyty w przedsiębiorstwach.

Warto wspomnień, że projekt jest realizowany w ramach platformy Zwolnieni z Teorii, która krok po kroku ukierunkowuje działania uczestników. Młodzież tak chętnie bierze udział w konkursie, dlatego że nie polega on na pisaniu esejów czy rozwiązywaniu testów, ale na przeprowadzeniu dowolnego projektu społecznego. Taka forma pracy pomaga zmierzyć się z biznesowymi realiami i umożliwia zdobycie doświadczenia ora kompetencji na przyszłość.

Mamy nadzieję, że projekt uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odniesie sukces i pokaże, że Polska jest pełna perspektyw.

Materiał nadesłany

Młodzi! Zakładajcie swoje firmy!
Kategoria: