Dlaczego rogatki w Skórzewie nie działały?

Ul. Kolejowa jest bardzo często uczęszczana droga na trasie Plewiska – Skórzewo – ul. Bukowska. Stała się ulicą tranzytową, dlatego sporo zamieszania wprowadziło zamknięcie i awaria rogatek kolejowych.

O przyczyny zamkniętych rogatek w Skórzewie (ul. Kolejowa) w dniach 7 i 8 stycznia zapytam Zbigniewa Wolnego z Zespołu Prasowego Wydział Komunikacji i Promocji w Regionach Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Oto odpowiedź:

„Sytuacje te miały miejsce 7 i 8 stycznia br. 
W dniu 7 stycznia na przejeździe kolejowo - drogowym w Skórzewie około godz. 9.15 wystąpiła usterka systemu sterowania rogatkami. Z tego powodu rogatki zostały w położeniu zamkniętym. Natychmiast do naprawy skierowani zostali nasi pracownicy, którzy około godz. 10.00 usunęli usterkę. 
W dniu 8 stycznia, około godz. 7.00 ponownie na tym przejeździe wystąpiła usterka w systemie sterowania rogatkami. Nasi pracownicy ponownie przystąpili do naprawy. Usterka została usunięta około godz. 8.50. Zgodnie z przepisami wprowadzono stosowne procedury bezpieczeństwa. W obu przypadkach prędkość pociągów została natychmiast zredukowana do 20 km/h.  Przejazd nie jest obsługiwany przez dróżnika. Rogatki zamykane i otwierane są automatycznie poprzez specjalne czujniki znajdujące się w torach.
W takich sytuacjach użytkownicy dróg mogą wykorzystać informacje umieszczone na żółtej naklejce (ŻołtaNaklejkaPLK), naklejonej na napędach rogatek. Znajdują się na nich m.in. indywidualny numer przejazdu i telefony, gdzie można zadzwonić, aby zgłosić np. awarię rogatek.
#ŻółtaNaklejkaPLK to dodatkowe działania na rzecz bezpieczeństwa. W 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały wszystkie, blisko 14 tysięcy przejazdów indywidualnymi numerami, aby w przypadku niespodziewanego zdarzenia, np. awarii samochodu, czy awarii rogatek itp. można było podać jego lokalizację i wstrzymać ruch kolejowy. Więcej o #ŻółtaNaklejkaPLK na http:/www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/.”

Agnieszka Wilczyńska

Kategoria: