Nowy wóz bojowy OSP Dopiewo

We wtorek 27 listopada w godzinach wieczornych zawyły syreny w Dopiewie. Tym razem na szczęście nie był to alarm wzywający strażaków na akcję. Odpalono czerwone race i powitano nowy wóz bojowy OSP Dopiewo.

Dla lokalnej społeczności to było spore wydarzenie. Przyjaciele na powitanie samochodu odpalili race i fajerwerki. Widok był niesamowity. Sąsiedzi wyszli zobaczyć co się dzieje, dopiewscy strażacy stawili się przed Domem Strażaka. Nowe auto na drodze prezentuje się równie dobrze co na parkingu. Będzie na pewno doskonale sprawdzać się w akcji. Ten jeden raz można było zwiedzać je w środku. Jest wygodne, nowocześnie wyposażone, przestronne. Strażacy w drodze na akcję będą jechać w warunkach z XXI wieku. Nowy wóz kosztował prawie milion złotych i należy go jeszcze doposażyć.
Nowy średni samochód ratowniczo- gaśniczy - bo o nim mowa - wyposażony jest w podwozie MAN TGM 18.340. Auto posiada silnik o mocy 340 KM oraz napęd 4x4, a także zbiornik wodny o pojemności 4,7 tys. litrów, autopompę o wydajności 4 tys. l/min, linię szybkiego natarcia o długości 60 metrów i działko wodno- pianowe o wydajności 1,6 tys. l/min.

Samochody dopiewskich strażaków są już wiekowe. Najstarszy, choć wciąż na chodzie zostanie przekazany do innej jednostki w Polsce, mniej zamożnej.  

Film z przywitania samochodu do obejrzenia na https://youtu.be/nwGKa7KnGlE

W naszej gminie działają trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystkie one są systematycznie doinwestowywane przez gminne władze. W ubiegłych latach o nowe lub nowsze samochody wzbogaciło się Palędzie i Zakrzewo. W Palędziu kończy się właśnie remont strażnicy, gdzie dobudowano garaż. Strażacy bez przerwy się szkolą.

Co miesiąc publikujemy kroniki wyjazdów naszych strażaków, z których wynika, że bez względu na porę roku mają oni sporo roboty. Kiedyś było więcej pożarów, dziś często służby ratownicze potrzebną są najbardziej na drogach przy wypadkach z udziałem samochodów. Nieoceniona jest ich pomoc przy walce ze wszystkimi żywiołami. Gdy wieje albo leje to właśnie strażacy są pierwsi na miejscu zdarzenia.

Dobra robota! Dziękujemy!

Agnieszka Wilczyńska

Nowy wóz bojowy OSP Dopiewo 27.11.2018
Kategoria: