Nie daj złodziejom!

27 listopada zaniepokojeni mieszkańcy os. Cytrusowego w Skórzewie zorganizowali spotkanie z policjantami. Mowa była o włamaniach do domów.

Spotkanie odbyło się 27 listopada w a potem przy przychodni La Medica. Mimo wieczorowej pory przyszło sporo mieszkańców. Zostało ono zorganizowane przez mieszkańców i uczestniczyli w nim policjanci z komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Tematy jakie zostały poruszone dotyczyły właściwego zabezpieczenia mienia w związku z licznymi w ostatnim czasie włamaniami do domów, oraz sposobu postępowania w przypadku zauważenia osób, czy pojazdów podejrzanych. Jeden z mieszkańców tak podsumował spotkanie w jednym z portali społecznościowych:

"1. Włamań jest dużo ze względu na porę roku. W całym powiecie a w tym roku także w Skórzewie. Pora roku sprzyja bo wcześnie robi się ciemno (gdy ludzi nie ma jeszcze w domu) a na dworze mniejszy ruch (mniej ludzi w ogródkach, na spacerach itp.).
​2. Włamania są ekspresowe - 5-7 minut - biżuteria, pieniądze itp. Zanim przyjedzie ochrona.
3. To są złodzieje a nie bandyci - unikają spotkań z lokatorami.
4. Przynajmniej jedna ekipa. Każda ekipa złodziei liczy 2-4 osoby, w tym czasami kobiety, które często stoją na czujce.
5. Włamania następują do najłatwiejszych domów a niekoniecznie do najbogatszych. Tam gdzie nie ma rolet, alarmu, kamer itp.
6. Wchodzą przez okna tarasowe (szybkie wyważenie ramy), ogródki, także forsują rolety gdy muszą, drzwi.
7. Chowajcie drabiny z ogrodu - także wchodzą przez piętro po znalezionej drabinie np u sąsiada.
8. Pilotów do garażu na razie nie dekodowali u nas ale jest to w ich możliwościach podobnie jak zagłuszanie sygnału GSM powiadamiającego firmę ochroniarską.
9. Najskuteczniejsza jest głośna syrena i czujni sąsiedzi.
10. Korzystać z rolet, alarmów jak się je posiada - nawet na bardzo krótkie wyjścia. Kradną w dzień i w nocy.
11. Sejf też wyniosą jak słabo przytwierdzony.
12. Policja jeździ też po cywilu (wywiadowcy).
13. Nie iść na konfrontację ze złodziejami, to wysportowani ludzie, jest ich kilku. Robić w przypadku próby włamania dużo hałasu aby spłoszyć (syrena, 112, wezwać ochronę).
14. Uważać gdy robią rozpoznanie - np. jakieś pomyłkowe zapytania do domofonu - najlepiej filmować komórką gdy się podchodzi do takich osób a materiał przekazywać policji na e-mail, który mamy dostać na forum
."

 

Dodatkowo publikujemy ostrzeżenie od naszych policjantów z Dopiewa

Z uwagi na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, oraz okresu noworocznego, chcielibyśmy przypomnieć o prawidłowym zabezpieczeniu mieszkań i domów w trakcie wizyt u najbliższych.
Zbliżają się święta Bożonarodzeniowe, w trakcie których najczęściej spotykamy się w gronie rodzinnym. Jest to okres kiedy niejednokrotnie udajemy się do rodziny, znajomych którzy mieszkają daleko. Niech atmosfera świąteczna nie sprawi aby nasza czujność stała się mniejsza. Dlatego jak co roku Komisariat Policji w Dopiewie przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu  mieszkań, domów. 

Zebrała Agnieszka Wilczyńska

Nie daj złodziejom!
Kategoria: