Projekt 5 zmysłów po raz drugi w Konarzewie

Od 22 do 23 listopada w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Konarzewie będą odbywały się warsztaty projektowania graficznego. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach Projektu 5 zmysłów, który po raz drugi zagości w Konarzewie!

Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom gości w Wielkopolsce od siedmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Projekt 5 zmysłów od lat podejmuje kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnością. Podczas ósmej edycji 5 zmysłów warsztaty prowadzone przez artystów-grafików, malarzy i ilustratorów poświęcone będą rozmowom o]Wolności. Do współpracy przy warsztatach zaprosiliśmy ilustratorów i grafików, którzy pomogą uczestnikom zaprojektować plakaty. Plakaty te uczestnicy zaprezentują podczas pokojowego marszu o Wolności, który przejdzie ulicami Poznania pod koniec listopada. W myśleniu obrazem wesprą uczestników: Grzegorz Myćka, Bartosz Mamak, Kuba Woynarowski, Max Skorwider i wielu, wielu innych.

Znaki na wolności. Warsztaty projektowania graficznego.
Tytuł planowanych warsztatów odsyła do słynnego pojęcia „słowa na wolności”, stworzonego przed stu laty przez awangardowego pisarza Filippo Tommaso Marinettiego – tym razem jednak miejsce literackich eksperymentów zajmie język obrazowego skrótu, wywołujący emocje, a zarazem prowokujący do poetyckich skojarzeń. Celem warsztatów jest stworzenie przez ich uczestników prostych znaków graficznych, wyrażających indywidualne doświadczenia wolności wobec napotykanych codziennych ograniczeń. Zajęcia poprowadzi Jakub Woynarowski- designer i ilustrator; twórca komiksów, artbooków, atlasów wizualnych, filmów, instalacji; inicjator działań site- specific w przestrzeni publicznej; autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Laureat nagród w dziedzinie komiksu i projektowania, a także autor esejów, publikowanych na łamach „MOCAK Forum”, „Ha!artu” i „Tygodnika Powszechnego”.

Podczas projektu 5 zmysłów opowiadamy o granicach Wolności. Trzeba ją nieustannie badać, pilnować jej znaczenia, czasem o nią walczyć lub przypominać o jej istnieniu. Postaramy się zdefiniować wolność na nowo, korzystając z języka obrazu, będziemy prowadzić rozmowy na wolne tematy. Po raz kolejny złączymy ze sobą różne środowiska, zburzymy sztuczne uprzedzenia. Nie damy się wypchnąć poza nawias.

Organizatorem projektu 5 Zmysłów jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA z siedzibą w Poznaniu. Projekt 5 zmysłów o]wolność jest częścią trzyletniego projektu 5 zmysłów IMAGINARIUM współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Wojewody Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego.

Z wyrazami szacunku, Joanna Grześkowiak
Materiał nadesłany

Kategoria: